MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL
MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ
ROŻYŃSK WIELKI
2009-2018

BIOGRAMY
A-K

ANDRÁSFALVY-BRÜSSING MÁRIA (HU & AT) wiolonczela barokowa

ANDRÁSFALVY-BRÜSSING MÁRIA (HU & AT) wiolonczela barokowa

Pochodząca ze stolicy Węgier artystka Mária Andrásfalvy-Brüssing (wiolonczela, wiolonczela barokowa, gamba, baryton) ukończyła studia wiolonczelowe na Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta w Budapeszcie, otrzymując dyplom solistyczny z wyróżnieniem.  W roku 1992 wyjechała na stypendium do Austrii, które zrealizowała podejmując dalsze kształcenie na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu w klasie prof. Valentina Erbena (wiolonczelista kwartetu Alban Berg). To właśnie w Wiedniu zetknęła się z dawnym instrumentarium, gdzie podjęła studia oraz rozpoczęła działalność koncertową na gambie.
Doświadczenia muzyczne artystka zbierała koncertując jako solistka, ale także członkini wielu formacji i orkiestr europejskich jak: Orkiestra Opery Węgierskiej, Orkiestra Radia Węgierskiego, Bregenzer Festivalorchester, 1. Frauen-Kammerorchester von Österreich. Obecnie jest członkiem Esterházy Ensemble koncertując na instrumentach historycznych oraz prowadzi liczne kursy wykonawstwa historycznego w całej Europie, razem z mężem – liderem tegoż zespołu.

(Biogram 2018)

Zwiń

AVDEEVA IRINA (BY) organy

AVDEEVA IRINA (BY) organy

Irina Avdeeva – organistka, klawesynistka i pianistka. Absolwentka Białoruskiej Akademii Muzycznej w Mińsku. Współpracowała z Teatrem Wielkim w Mińsku – przy operze i w balecie. Odbyla liczne kury mistrzowskie, m.in. z dr Wolfgangiem Kernerem (Augsburg). Była akompaniatorem kapeli „Sonorus” i solistką kameralnego zespołu „Classic-Avantgarde”. Występowała na wielu międzynarodowych festiwalach w Niemczech, m.in. Europa Musikale, w Polsce podczas Warszawskiej Jesieni, a także na Litwie, we Francji, w Anglii, we Włoszech i w Chinach. Jest artystką Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Państwowej Filharmonii.

(Biogram 2013)

Zwiń

BASSBAND (SK) kwartet kontrabasowy

BASSBAND (SK) kwartet kontrabasowy

Kwartet kontrabasowy BassBand jest zespołem, który powstał w ramach działalności stowarzyszenia Slovak Double Bass Club prawadzonego przez słynnego kontrabasistę słowackiego Jana Krigovskiego. W skład zespołu wchodzą trzej inni słowaccy artyści współpracujący z liczącymi się słowackimi (orkiestra operowa i orkiestra radiowa w Bratysławie) i europejskimi, wykładający na słowackich konserwatoriach i akademiach muzycznych.
Ambicją tego unikalnego zespołu jest przedstawienie publiczności możliwości kontrabasu jako instrumentu solowego i kameralnego, a nie tylko orkiestrowego. W repertuarze zespołu są aranżacje muzyki klasycznej, ale i utwory napisane przez wielu współczesnych kompozytorów specjalnie dla tej oryginalnej konstelacji instrumetalnej. Praca nad nowym repertuarem zaoowocowała prawykonaniami i wydaniem debiutanckiej płyty CD.
BassBand współtworzy wiele ciekawych międzydyscyplinarnych projektów, dzięki czemu – mimo swojej niedługiej działalności – cieszy się obecnie uznaniem i jest już rozpoznawalny na słowackiej scenie artystycznej. Współpracuje ze słynnymi śpiewakami operowymi (Martin Babjak), popularnymi piosenkarzami (Mária Čírová ), a nawet z raperami (grupa Regiment).
W roku 2016, wraz z reżyserem Markiem Mokosem, BassBand wyprodukował spektakl-dramat na kwartet kontrabasowy, aktora i mezzosopran pt.: Dis -moi tes amours. Muzykę do spektaklu autorstwa słynnych kompozytorów (np. Wagner) opracował znany kompozytor i jazzmann słowacki – Pavol Bodnár

Dyrektor zespołu BassBand Jan Krigovsky należy do najwybitniejszych kontrabasistow w Europie. Niezliczone wystepy solowe i kameralne oraz produkcje płytowe ztopowymi zespołami plasują artystę w czołówce specjalistów tego instumentu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Muzycznej w Bratysławie i Schola Cantorum Basiliensis, gdzie uzyskał specjalizację z tzw. Violone wiedeńskiego. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów kontrabasowych.
Ma na swoim koncie solowe występy z zespołem „Soliści Moskiewscy” pod dyrekcją Jurija Baszmeta (2014). Jako solista koncertował z orkiestrami, np. pod dyrekcją Claudio Abbado, Serge Baudo, Jordi Savalla, René Jacobsa i Sigiswalda Kuijkena. Występował na najważniejszych festiwalach słowackich i zagranicznych jak: Praska Wiosna, Wiener Festwochen, Salzburger Festspielen, Münchner Festspielen, Oude Musik Festival Utrecht, Festiwal w Brukseli, Utrecht Barockfestival, MA Brügge, Potsdamer Sommer Festival, Schwetzinger Festspielen itd.

Jan Krigovsky angażowany jest do projektów z uznanymi zespołami specjalizującymi się w wykonawstwie historycznym, takimi jak jak: Wiener Akademie (dyr. Martin Haselböck), Orpheo Barock Orchester Linz (dyr. Michi Geigg), Kammerorchester Basel, Freitagsakademie Bern, Royal Orquestra Catalunia (dyr. Jordi Savall), Musica Aeterna, Solamente Naturali i Wiener Bach Consort.
Jest dyrektorem The Slovak Double Bass Club i zespołu Collegium Wartberg.
Jest członkiem zespołów barokowych takich jak Ars Antiqua Austria (kier. Gunar Letzbor), Modern Times (kier. Ilia Korol), La Cetra Basel (kier. Ciara Banchini i Andrea Marcon), La Staggione Frankfurt, Colegium Marianum 1704 czy Musica Florea Praga.
Kontrabasista nagrywa dla wytwórni płytowych takich jak Pan Classic, alpha, CPO, ORF, Challenge Classics und ARCANA, a także dla Radia i Telewizji na Słowacji w Czechach, w Austrii oraz w Niemczech (WDR, NDR, ZDF). Organizuje doroczny festiwal kontrabasowy i konkurs im. Carla Dittera von Dittersdorfa. Jest profesorem klasy kontrabasu w Akademii Sztuki w Banskiej Bystricy. Wykładał też w Konserwatorium w Żylinie, w Konserwatorium im. Kardosa w Topolčanach, w Katolickim Konserwatorium w Bratysławie, jak również na uczelniach czeskich jak Uniwersytet Masaryka w Brnie i na Akademii Janačka również w Brnie. Prowadzi także mistrzowskie kursy kontrabasowe na całym świecie, miedzy innymi w Rosji, w Czechach, w Austrii, Szwajcarii, Brazylii i w Polsce (Akademia Muzyczna im. Lipińskiego we Wrocławiu).

(Biogram 2017)

Zwiń

BĄK EWA (PL) organy

BĄK EWA (PL) organy

Organistka Ewa Bąk pochodzi z Bielska Białej. Ukończyła Liceum Muzyczne w klasie fortepianu, oraz Wrocławską Akademię Muzyczną w klasie organów Prof. Romualda Sroczyńskiego. Ukończyła studium korepetycji wokalnej przy Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Brała udział w kursach prowadzonych przez: guy Boveta, Herberta Wulfa, Jodefa Hofera, Oliviera Latry i Gerharda Weinberga. Koncertuje w kraju i zagranicą: Szwecja, Belgia, Niemcy, Czechy. Zajmuje się kameralistyką zarówno organową jak i fortepianową. Współpracuje z wieloma solistami z Polski i z zagranicy. Ma w swoim dorobku artystycznym występy z chórami z Japonii i USA. Jest kierownikiem artystycznym cyklu koncertów w Bystrej krakowskiej i w Wiśle.

(Biogram 2009)

Zwiń

BOLIVAR JONATHAN (WEN) gitara

BOLIVAR JONATHAN (WEN) gitara

Jonathan Bolívar (Wenezula) to wybitny gitarzysta, którego kunszt podziwiany był już w takich krajach jak Czechy, Białoruś, Chile, Niemcy, Dominikana, Hiszpania, Austria czy rodzima Wenezuela. Miał zaszczyt występować na deskach tak słynnych sal jak wiedeński Musikverein czy Konzerthaus.
Bolívar jest laureatem III miejsca w konkursie międzynarodowym Concorso Internazionale di Chitarra Michelle Pitaluga (Alessandria, Włochy) w roku 2011. Ponadto był finalistą Forum Gitarre w Austrii i konkursu Kutna Hora w Czechach.
Jonathan Bolívar urodził się w Caracas – stolicy Wenezueli, w rodzinie, która ukochała muzykę. Od dziecka śpiewał i grał na ludowym instrumencie wenezuelskim cuatro. Do 12 roku życia pozostawał autodydaktą. Formalnie swą edukację na gitarze klasycznej rozpoczął w Conservatorio de Música del Estado Aragua (konserwatorium muzyczne stanu Aragua), które ukończył z wyróżnieniem w roku 2006. Po ukończeniu wykładał na tej uczelni jako asystent. Przez dwa kolejne lata współpracował także z wenezuelską narodową orkiestrą gitarową (Orquesta Nacional de Guitarras de Venezuela).
W roku 2008 artysta wyjechał do Europy, aby doskonalić swe umiejętności muzyczne na uniwersytecie muzycznym w Austrii, w Wiedniu (Universität der Musik und darstellende Kunst Wien), w klasie gitary prof. Waltera Würdingera, w ramach stypendium im. Viktora Bunzla. W 2009 roku został także stypendystą fundacji Yehudi Menuhina Live Music Now.
W 2013 roku artysta nagrał swój debiutancki album solowy Tierra de Sol, który poświęcony jest w większości muzyce latynoamerykańskiej, a także zawiera autorskie kompozycje artysty. W roku 2014, razem z perkusistą i basistą, gitarzysta zaproszony został do MUTH, znanej sceny wiedeńskiej promującej muzykę nową, do wzięcia udziału w koncercie z Wiener Sängerknaben – chórem chłopięcym z Wiednia. Wtedy to właśnie powstało Jonathan Bolívar TRÍO, zespół promujący repertuar latynoamerykański. Z tą formacją muzyczną gitarzysta odbył turnee po Chile w lecie 2015. W roku 2016, został zaproszony do występów w ramach znanego festiwalu Musikforum Viktring gdzie jako solista dokona, razem z zespołem Max Brand Ensemble, prapremiery światowej utworów autorstwa zwycięzców konkursu kompozytorskiego im. G. Mahlera (Gustav Mahler Kompositionspreis). Koncert ten będzie nagrywany i transmitowany przez radio austriackie ORF.
Od roku 2010 Jonathan Bolívar występuje także jako gitarzysta i mandolinista także w produkcjach operowych w operze wiedeńskiej Wiener Staatsoper w produkcjach takich jak Don Giovanni (Mozart), Romeo i Julia (Prokofiew), Otello (Verdi), Mojżesz i Aaron (Schönberg), Żydówka (Halévy) czy Don Pasquale (Donizetti). W w drugiej wiedeńskiej operze Volksoper brał udział w spektaklu autorstwa Leigh Mitch Człowiek z La Manchy, w roli gitarzysty.
Wszechstronność artysty pozwala mu na interpretacje muzyki od renesansu do współczesności, ponadto na wykonawstwo i promocję muzyki swojego autorstwa. Artysta jest też jurorem konkursowym – zaproszony był aby oceniać młodych gitarzystów w Rzymie, w roku 2012, podczas Concorso Internazionale di Chitarra Alirio Díaz per Giovani Chitarristi.

(Biogram 2016)

Zwiń

BUDZYŃSKA ZUZANNA (PL) skrzypce

BUDZYŃSKA ZUZANNA (PL) skrzypce

Zuzanna Budzyńska urodziła się 11 września 1997 roku w Radzyniu Podlaskim. Obecnie jest uczennicą V klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie skrzypiec Prof. Andrzeja Gębskiego i Dariusza Smolarskiego. Jest laureatką m. in. III miejsca w X Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Pamięci A. Januszajtis (Gdańsk, 2013), I miejsca w roku 2013 (trio fortepianowe) oraz II miejsca w roku 2015 (kwintet fortepianowy) w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych II stopnia Centrum Edukacji Artystycznej (Warszawa) oraz wyróżnienia w XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. Ph. Telemanna (Poznań 2014). Jest stypendystką Prezesa Rady Ministrów, Centrum Edukacji Artystycznej, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Fundacji im. Józefa Elsnera, Wojewody Lubelskiego oraz Burmistrza miasta Radzyń Podlaski.

(Biogram 2015)

Zwiń

BUKOWIAN MARCIN (PL) organy


BUKOWIAN MARCIN (PL) organy

Młody organista Marcin Bukowian – po niespełna dwóch latach nauki gry na organach zajmuje w 2011 roku II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Organistowskim w Olsztynie, a rok później III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów w Białymstoku, wreszcie w 2013 ponownie III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Organowym im. Mariana Sawy w Warszawie. Od samego początku przygody organowej jego nauczycielem jest Marietta Kruzel-Sosnowska, pod kierunkiem której uczy się w ZPSM im Karola Szymanowskiego w Warszawie. Wcześniej uczęszczał do PSM I stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Warszawie, gdzie uczył się gry na fortepianie. Z pasją poświęca się improwizacji organowej oraz kompozycji. Urodził się 26 stycznia 1995 roku w Warszawie.

(Biogram 2014)

Zwiń

BURANOV SERGEI (BY) marimba

BURANOV SERGEI (BY) marimba

Perkusista Sergei Buranov urodził się w Mińsku na Białorusi w roku 1980. W wieku lat 9 rozpoczął naukę gry na instrumentach perkusyjnych. Jako uczeń szkoły muzycznej koncertował już ze szkolnym zespołem perkusyjnym Rim-shot. Po ukończeniu liceum muzycznego w klasie prof. N. Vasnyovej dostał się na studia do Białoruskiej Akademii Muzycznej w swoim rodzinnym mieście. W roku 2005 ukończył naukę otrzymując tytuł magistra sztuki w klasie perkusji prof. L. Klinduhovej.
W latach 1999 do 2007 Sergei Buranov był solistą-perkusistą przy Operze Narodowej i Narodowym Balecie w Mińsku. Obecnie pracuje na stanowisku perkusisty i instrumentalisty grającego na kotłach w Państwowej Orkiestrze Symfonicznej oraz wykładowcy perkusji na Białoruskiej Akademii Muzycznej i nauczyciela w Liceum Muzycznym w Mińsku Białoruskim. Jest także solistą w zespole Grig-percussion i gościnnym perkusista Orkiestry Symfonicznej Indii.
Artysta jest laureatem wielu konkursów perkusyjnych, m.in. w St. Petersburgu, Krasnodarze i w Baranowiczach. W roku 2005 dla Radio-France nagrał płytę CD Night of the moon dances, gdzie wystąpił jako solista grający na marimbie. Brał udział w wielu festiwalach jako członek orkiestr, kameralista i solista w USA, Polsce, Szwajcarii, Szwecji, Indiach, Finlandii, Norwegii, Japonii, Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, Hiszpanii, na Litwie, we Włoszech i w Rosji.
W roku 2011 Sergei Buranov uczestniczył w pracach jury w międzynarodowych konkursach perkusyjnych na Litwie i w Kazachstanie. Był zapraszany także jako wykładowca na międzynarodowe warsztaty perkusyjne, m. in. na Warsztaty Perkusyjne w Lublinie w roku 2011.
Działalność solistyczna perkusisty jest bardzo bogata – do jego najważniejszych występów należy zaliczyć koncerty podczas festiwalu Crossdrumming w Warszawie, a także z towarzyszeniem litewskiej Vilnius Congress Hall Orchestra, białoruskiej Minsk Philharmonic Orchestra i kazachskiej Almaty Philharmonic Orchestra.

(Biogram 2013)

Zwiń

BURZYŃSKI MIKOŁAJ (PL) wiolonczela

BURZYŃSKI MIKOŁAJ (PL) wiolonczela

Mikołaj Burzyński urodził się 10 stycznia 1997 roku. Rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia nr 1 im. Oskara Kolberga w Warszawie w wieku 9 lat, którą ukończył z wyróżnieniem w 2011 roku. W wieku 11 lat zadebiutował w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym jako solista w towarzystwie zespołu kameralnego. Obecnie jest uczniem IV klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w klasie prof. Tomasza Strahla i Mateusza Szmyta. Swoje umiejętności stale doskonali na licznych kursach mistrzowskich pracując pod okiem światowej sławy pedagogów takich jak: Tomasz Strahl, Jarosław Domżał, Andrzej Zieliński, Ole Erik Ree, Claus Reichardt, Kazimierz Michalik, Philippe Müller. Mikołaj Burzyński jest laureatem licznych konkursów krajowych i międzynarodowych m. in. Wyróżnienia na XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego (2014), II miejsca na Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Zdzisławy Wojciechowskiej w Bydgoszczy (2013, 2012), IV miejsca na II Ogólnopolskim Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu w Warszawie (2012), III miejsca na I Ogólnopolskim Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu w Warszawie (2009). W latach 2012-2014 był członkiem trzykrotnie nagradzanego tria fortepianowego (Julia Wrońska, Mikołaj Burzyński, Adam Mikołaj Goździewski). Występuje w kraju i za granicą zbierając pochlebne recenzje (Łańcut, Warszawa, Busko-Zdrój, Düsseldorf, Genewa, Goch). W 2012 roku otrzymał stypendium naukowe Fundacji im. Józefa Elsnera za wyróżniające wyniki w nauce w roku 2011/2012, a w roku 2014 stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie stypendialnym „Młoda Polska”. Gra na wiolonczeli wykonanej w 2010 roku przez Johanna Augusta Wagnera.

(Biogram 2014)

Zwiń

CAPELLA SANCTI STEPHANI (PL & HU) orkiestra na oryginalnych instrumentach

CAPELLA SANCTI STEPHANI (PL & HU)

Festiwalowa orkiestra barokowa Capella Sancti Stephani powołana została – z inicjatywy Jolanty Sosnowskiej – w roku 2018. Nazwa zepołu nawiązuje do patrona kościoła w Rożyńsku – św. Szczepana oraz do króla Węgier – św. Stefana. Orkiestra stworzona została w celu uczczenia jubileuszu X Międzynarodowego Festiwalu w Rożyńsku Wielkim. Członkami orkiestry członkami są Polacy i Węgrzy grający na historycznych instrumentach, którzy świętują w roku bieżącym stulecie odzyskania przez swoje Ojczyzny Niepodległości. Artyści zrzeszeni w Capelli Sancti Stephani są znakomitymi instrumentalistami, doświadczonymi solistami i muzykami orkiestrowymi, którzy występowali niemal na wszystkich kontynentach, w wielu prestiżowych salach koncertowych całego świata. Większość z nich koncertowało wspólnie na przestrzeni ostatnich lat, gdzie zawiązały się artystyczne przyjaźnie i plany, które znajdują też swój finał w Rożyńsku Wielkim.

Zwiń

CISZEWSKI MARCIN (PL) kontratenor

CISZEWSKI MARCIN (PL) kontratenor

Kontratenor Marcin Ciszewski ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku w roku 1999 (dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu prof. Piotra Kusiewicza). Kształcił się również pod kierunkiem takich pedagogów śpiewu jak: Kinga Chełmińska, Kai Wessel, Gerhard Kahry, Dariusz Paradowski. Artysta już w czasie studiów rozpoczął aktywną działalność koncertową- debiutował w Warszawskiej Operze Kameralnej i Filharmonii Narodowej, współpracował z wieloma polskimi dyrygentami i zespołami muzyki dawnej.

Marcin Ciszewski wystąpił w większości krajów europejskich w prestiżowych salach koncertowych i na estradach festiwalowych. Pracował m.in. z Reinhardem Goebelem i Rinaldo Allessandrinim. Artysta koncertuje również z Dariuszem Paradowskim. Efektem tej współpracy są występy na festiwalach krajowych i zagranicznych, m.in. pod patronatem Jolanty Kwaśniewskiej (Hel), Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego i Jaques’a Chiraca (festiwal Vezere – program „Nova Polska 2004”).

Marcin Ciszewski dokonuje także nagrań CD, radiowych i telewizyjnych. Płyta „Święty Kazimierz Król Polski” A. Scarlattiego (światowe prawykonanie), została nominowana do nagrody „Fryderyk 2001” w kategorii „Muzyka Dawna”. Artysta posiada bogaty repertuar. Wykonuje muzykę wszystkich epok, jednak specjalizuje się w wykonawstwie muzyki barokowej. Od lat współpracuje ze znakomitymi organistami; Ewą Bąk i Karolem Hillą, z którymi prezentuje na licznych koncertach sakralną muzykę wokalną. Marcin Ciszewski od 2001r. zajmuje się również pracą pedagogiczną – jest współtwórcą i kierownikiem Chóru Akademii Morskiej w Gdyni. Od 2005 roku pracuje na stanowisku asystenta prof. Piotra Kusiewicza, w klasie śpiewu solowego gdańskiej Akademii Muzycznej.

(Biogram 2009)

Zwiń

CHÓR GAUDETE (AT)

CHÓR GAUDETE przy Polskiej Misji Katolickiej w Austrii

Chór Polonii Wiedeńskiej GAUDETE działa nieprzerwanie od ponad 30 lat przy Polskiej Misji Katolickiej w Austrii i jest jedynym chórem polonijnym w tym kraju.
Dyrygentem i kierownikiem artystycznym zespołu jest od 2004 roku Michał Kucharko. Głównym celem chóru GAUDETE jest śpiewanie na chwałę Bogu i Ojczyźnie. Stąd też na jego repertuar składają się dzieła sakralne a capella oraz wielkie formy wokalno-instrumentalne szczególnie kompozytorów polskich, jak również obcych. Nieodłącznym repertuarem zespołu są świeckie pieśni patriotyczno-narodowe i utwory ludowe oraz kolędy i pastorałki w opracowaniu chóralnym, dzięki którym zespół pielęgnuje i popularyzuje polską tradycję i kulturę muzyczną na obczyźnie. Najczęściej chór można usłyszeć w Kościele Polskim p.w. Podwyższenia Krzyża Św., prowadzonym przez ks. Zmartwychwstańców w Wiedniu, gdzie przynajmniej raz w miesiącu śpiewa podczas niedzielnej liturgii i ważniejszych świąt oraz gdzie regularnie konertuje. Zespół współpracuje z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej, Instytutem Polskim, Stowarzyszeniem Wiener-Krakauer-Kultur-Geselschaft, jak również z Międzynarodowym Towarzystwem Chopinowskim w Wiedniu, co owocuje co roku nowymi, zróżnicowanymi przedsięwzięciami artystycznymi.
Do ważnych wydarzeń w historii chóru zaliczyć trzeba trzykrotne wykonania dla Ojca Świętego Jana Pawła II ( w Wiedniu w latach 1983 i 1998 oraz w Rzymie w 1994 roku), a także przyznanie przez Senat RP wyróżnienia Chórowi Polonii Wiedeńskiej w uznaniu osiągnięć dla krzewienia kultury polskiej oraz odznaczenie przez Prezydenta Lecha Wałęsę ówczesnego dyrygenta i założyciela chóru Mateusza Synowca Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Zespół ma w swoim dorobku dwa nagrania płytowe: „Kolędy i pastorałki” i „Do kraju tego”.

(Biogram 2017)

Zwiń

CHÓR KONTRAPUNKT (PL)

CHÓR KONTRAPUNKT (PL)

Początek chóru Kontrapunkt datowany jest na rok 1997, kiedy to pod kierownictwem nauczyciela PSM w Ełku Wojciecha Popielarza powstał amatorski chór Cantilena. W 2001 roku dyrygentem chóru została dyrektor PSM I st. w Ełku – Jadwiga Cymbor-Pasińska. W roku 2003 chór zmienił nazwę na KONTRAPUNKT.
W roku 2007 r. zespół zaczął działać w ramach Ełckiego Towarzystwa Muzycznego, którego prezesem została Jadwiga Cymbor-Pasińska, a wiceprezesem Bogdan Sokół. W sezonie 2008/2009 obowiązki dyrygenta chóru pełniła Barbara Mejner. Od czerwca 2009 prezesem Ełckiego Towarzystwa Muzycznego jest Bożena Bieleniewicz. Obowiązki dyrygenta KONTRAPUNKTU we wrześniu tego roku przejął Rafał Sulima. Pod jego batutą chór rozwija się i rozszerza działalność koncertową.

Obecnie chór KONTRAPUNKT liczy 50 osób, są w nim przedstawiciele różnych środowisk. Tylko niektórzy są związani zawodowo z muzyką, większość to amatorzy. Śpiewanie w chórze to dla wielu spełnienie marzeń, rozwijanie wspólnych zainteresowań i radość, jaką daje praca, której efekty oklaskują potem widzowie na koncertach. Znaczną część repertuaru stanowi muzyka sakralna, ale chór chętnie sięga też po inne gatunki muzyki: muzykę ludową, negro spirituals, muzykę operową i operetkową, chóralne utwory sceniczne, utwory rozrywkowe, muzykę polską.

KONTRAPUNKT koncertuje w Ełku i okolicach, tworząc oprawę muzyczną wielu uroczystości, reprezentuje też nasze miasto za granicą. Chór koncertował m.in. w Fiffizano we Włoszech, w Wilnie i Alytusie na Litwie, w Nettetal w Niemczech oraz w Grodnie na Białorusi.

ZNACZĄCE WYDARZENIA z ŻYCIA CHÓRU:
– udział w międzynarodowym projekcie „Chór Europa”, łączącym chóry z Niemiec, Polski, Anglii i Litwy w Viersen (Niemcy) z okazji święta zjednoczonej Europy (2009);
– Brązowy Dyplom IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie (2010);
– koncerty w bazylice mniejszej w Świętej Lipce, w ramach Świętolipskich Wieczorów Muzycznych (2010, 2011, 2012);
– udział w koncercie urodzinowym z okazji 125–lecia Niederrheinchor w Nettetal (2010)
– Nagrody Białej Lilii 2010 przyznane chórowi i dyrygentowi przez Prezydenta Miasta Ełku;
– Nagroda Talent Roku 2011 w kategorii muzyki chóralnej, przyznana chórowi i dyrygentowi przez Kapitułę Fundacji Środowisk Twórczych w Olsztynie;
– uroczysty koncert z okazji jubileuszu 15-lecia chóru i otwarcia amfiteatru w Ełku (2012).

(Biogram 2013)

Zwiń

CHACZATUROW ARTJOM (RU) organy

CHACZATUROW ARTJOM (RU) organy

Rosyjski organista Artjom Chaczaturow urodził się w roku 1983. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął naukę w szkole akademickiej przy konserwatorium w Moskwie, w klasie fortepianu prof. O. Żukowej i w klasie organów prof. G. Sjemionowa. Następnie rozpoczął studia w słynnym Konserwatorium Moskiewskim im. Piotra Czajkowskiego, które ukończył z wyróżnieniem w roku 2007 w klasie fortepianu prof. O. Żukowej i klasy organów N. Gurejewej-Wedernikowej.
Od roku 2007 Artjom Chaczaturow otrzymał zaproszenie i objął prestiżowe stanowisko organisty w Katedrze w Kaliningradzie, gdzie prowadzi regularną działalność koncertową na jednych z największych organów w Europie (122 głosy).
Artysta występował w wielu miastach swojej ojczyzny: w Moskiwe, w Sankt-Petersburgu, w Permie, Saratowie i innych. Zapraszany był także na koncerty w świątyniach miast niemieckich: w katedrze w Berlinie, w katedrze w Erfurcie, w Hannowerze i w Marktkirche, w kościele św. Piotra w Hamburgu i innych. Ma także na koncie solowy występ z orkiestrą symfoniczną MDR (Mitteldeutscher Rundfunk) w Lipsku.
Artysta ma na swoim koncie dwa solistyczne nagrania CD. Dokonywał także nagrań dla Radio i Telewizji rosyjskiej. W zeszłym roku po raz pierwszy występił też w Polsce.
Artjom Chaczaturow koncertuje także jako pianista często towarzysząc solistom w występach z repertuarem wokalnym – w pieśniach rosyjskich kompozytorów takich jak P. Czajkowski, M. Musorgski czy S. Rachmaninow.

(Biogram 2016)

Zwiń

COMINETTI ENNIO (IT) organy

COMINETTI ENNIO (IT) organy

Ennio Cominetti jest włoskim organistą i dyrygentem występującym na całym świecie. Jako solista, a także kierownik zespołów chóralnych i symfonicznych dał ponad 1000 koncertów w najważniejszych świątyniach i teatrach Europy, obu Ameryk, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Z wielu ważnych miejsc gdzie koncertował warto wymienić miedzy innymi Katedrę św. Pawła w Londynie, Katedrę Notre Dame w Paryżu, Teatr Filharmonii w Sankt Petersburgu, Kościół św. Tomasza w Nowym Jorku, Kings Chappel w Bostonie, Uniwersytet Harwardzki, Katedrę w Guadalajarze w Meksyku i Katedrę w Jeruzalem. Artysta dokonał wielu nagrań audio i video, jest autorem artykułów we włoskich i europejskich periodykach muzycznych, prowadzi także wykłady i kursy mistrzowskie. Wykłada chorał gregoriański i prowadzi klasę organów i na konserwatorium muzycznym w Trapani. Przez długie lata kierował także wydziałem muzyki sakralnej na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Rzymie. Ennio Cominetti zasiada w jury międzynarodowych konkursów organowych, kompozytorskich i kameralnych. Jest dyrektorem artystycznym Orkiestry Cameristica Lombarda, chóru Choro Accademico Lombardo i zespołu wokalnego Soli Deo Gloria. Zajmuje się też działalnością wydawniczą – jest dyrektorem wydawnictwa EurArte. Dzięki wstawiennictwu i działaniom Ennio Cominettiego zostało odrestaurowanych wiele zabytkowych organów na terenie Włoch północnych.

(Biogram 2012)

Zwiń

CORO SIAMO (AT) chór mieszany

CORO SIAMO (AT) chór mieszany

Austriacki chór Coro Siamo (w tłum. włoskim: „jesteśmy chórem“) założony został w Wiedniu przez Floriana Maierla, w roku 2006. Skład zespołu jest międzynarodowy: członkowie chóru pochodzą z Austrii, a także wielu innych krajów świata, takich jak Niemcy, Portugalia, Estonia, Francja czy Argentyna. Chór składa się z młodych osób a repertuar zespołu jest ogromny: od madrygałów włoskich i wczesnobarokowej muzyki pasyjnej, barokowej muzyki oratoryjnej i kantatowej, poprzez klasykę i repertuar romantyczny, aż po muzykę współczesną i Jazz. Ważnym miejsce w repertuarze Coro Siamo zajmuje oczywiście muzyka tradycyjna austriacka, np. Jodler. Coro Siamo regularnie występuje w najważniejszych świątyniach i salach Wiednia, takich jak Votivkirche czy Katedra św. Stefana oraz Ratusz, gdzie zespół występował w ramach prestiżowego festiwalu „Wiener Festwochen”. Chór koncertuje też większych kościołach Linzu i Górnej Austrii. Działalność Coro Siamo wykracza także poza granice Austrii: chórzyści koncertują w Europie, np. we Francji gdzie występowali razem z paryskim Ensemble Bergamasque. Coro Siamo realizował także wspólne projekty z fińskim chórem kameralnym Addictio, goszcząc na scenach festiwalowych w Tallinie, Helsinkach i Wiedniu. Chór Coro Siamo otrzymał wiele nagród i wyróżnień w konkursach chóralnych w Austrii. Jest laureatem II miejsca w Międzynarodowym Konkursie „Ave Maria” w Baden koło Wiednia. W roku 2012 otrzymał II miejsce i wyróżnienie w konkursie „Austria Cantat“ w Salzburgu, a w roku 2013 w Linzu, w IV Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Antona Brucknera. W roku 2014 chór Coro Siamo został zwycięzcą krajowego konkursu „Österreich singt“ odbywającym się w prestiżowych salach salzburskiego Uniwersytetu Muzycznego Mozarteum.

(Biogram 2015)

Zwiń

CROESE MICHELE (IT) organy

CROESE MICHELE (IT) organy

Organista i pianista Michele Croese urodził się w San Remo (Włochy). Jest absolwentem Konserwatorium im. Niccolò Paganiniego w klasie fortepianu (1991), organów (2001) i klawesynu (2004), a także studiów w zakresie dyrygentury chóralnej na Konserwatorium im. Giorigo Federico Ghediniego w Cuneo (2004). Odbył również trzyletnie studia podyplomowe na wydziale fortepianu, klawesynu i organów w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Dalsze zainteresowania artysty skłoniły go do podjęcia studiów z zakresu literatury, które ukończył z wyróżnieniem, następnie uzyskując tytuł doktora z literatury porównawczej na Uniwersytecie w Genui.

Michele Croese jest laureatem Konkursu Organistowskiego im. Goffredo Giardy. W 2002 roku został także uhonorowany Medalem / II nagrodą Marszałka Senatu Włoskiego. W kwietniu 2002 roku został uznany honorowym organista Bazyliki św. Praksedy w Rzymie. Od 2008 roku jest też konsultantem Sekcji Muzykologia Kościelna Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jako specjalista sztuki organowej i wykonawstwa muzyki organowej Włoch.

Artysta występuje od lat jako solista i akompaniator we Włoszech i poza ich granicami. Jest dyrektorem artystycznym międzynarodowego festiwalu organowego Agati in concerto oraz festiwalu muzyki klasycznej Al lume delle stelle, które odbywają się w pięknym średniowiecznym miasteczku Perinaldo w Ligurii, gdzie organizuje i prowadzi kursy mistrzowskiej interpretacji włoskiej muzyki organowej.
Michele Croese łączy działalność muzyczna z praca badawcza z zakresu literatury i muzyki (literatura porównawcza). W roku 2009 był badaczem naukowym na Uniwersytecie w Genui. Prowadził konferencje i wykłady w Ateneum genueńskim, na Uniwersytecie im Kardynała S. Wyszyńskiego i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Wiele jego prac zostało wydanych; ostatnią jest: Tal che gioia apporte. Le Stagioni di Vivaldi in una trascrizione per organo, Qu.A.S.A.R, Milano 2012.

(Biogram 2014)

Zwiń

CZERWIŃSKI KRZYSZTOF (PL & AU) organy

CZERWIŃSKI KRZYSZTOF (PL & AU) organy

Krzysztof Czerwiński – urodzony w Poznaniu dyrygent, organista i pedagog. Jest absolwentem „Poznańskiej Szkoły Talentów” w klasie organów prof. Józefa Serafina. Otrzymał stypendium Eastman School of Music w Nowym Jorku na studia w klasie dyrygentury, organów, śpiewu, pedagogiki wokalnej i muzyki kościelnej. Już w pierwszym roku studiów został laureatem nagrody uczelni, przyznawanej studentom, których kariera muzyczna rokuje największe nadzieje na przyszłość – „Eastman Professional Career Development Grant”. Był stypendystą Birmingham Conservatoire w Anglii (studia II stopnia) w klasie dyrygentury chóralnej, śpiewu i dawnej praktyki wykonawczej. Będąc w Wielkiej Brytanii został dyrygentem chóru kameralnego konserwatorium w Birmingham oraz nauczycielem śpiewu, emisji głosu, kształcenia słuchu i teorii muzyki w katedralnej szkole chóralnej (Lichfield Cathedral School), gdzie również pełnił funkcję asystenta dyrektora szkoły. Jest założycielem, dyrektorem artystycznym i dyrygentem Polskiej Orkiestry Barokowej oraz inicjatorem i dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Komornikach.
Odbył szereg zagranicznych podróży artystycznych. Koncertował w Australii, Austrii, Francji, Holandii, Niemczech, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii. Jest laureatem wielu konkursów, nagród i stypendiów (do najważniejszych należą stypendia rządowe, ministerialne i uniwersyteckie oraz głównie nagrody i pierwsze miejsca w konkursach organizowanych przez Amerykański Związek Organistów – American Guild of Organists oraz Międzynarodowy Związek Dyrygentów Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych – Choristers Guild).
Obecnie studiuje dyrygenturę symfoniczno-operową w Sydney Conservatorium of Music w klasie prof. Imre Pallo oraz prowadzi chór anglikańskiego kościoła Christ Church w Sydney.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.czerwinski.art.pl

(Biogram 2011)

Zwiń

ELBERS SOETKIN (BE) sopran

ELBERS SOETKIN (BE) sopran

Soetkin Elbers – belgijska sopranistka. Absolwentka belgijskich uczelni muzycznych „Kunstacademie Knokke-Heist“ i „Koninklijk Conservatorium Brussel“ i austriackiego Konservatorium Wien Privatuniversität. Występuje w kraju i za granicą. Współpracuje z takimi teatrami i scenami muzycznymi jak Opéra Royal de Wallonie w Liège (Belgia) czy Badischen Staatstheater Karlsruhe (Niemcy). Występuje pod dyrekcją tak znakomitych dyrygentów jak: Paul Dombrecht, PeterVan Heyghen, Sébastien Rouland czy Sigiswald Kuijken. Specjalistki w zakresie gestyki i retoryki teatru barokowego. W 2007 roku Uczestniczka sympozjum „Barocktheater Heute” w Berlinie.

(Biogram 2010)

Zwiń

GEMBALSKI JULIAN (PL) organy

GEMBALSKI JULIAN (PL) organy

Julian Gembalski, ur. w 1950 r. w Siemianowicach Śląskich. Edukację muzyczną odbywał w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach, gdzie ukończył z wyróżnieniem klasę fortepianu prof. Wandy Uszok. Gry organowej uczył się najpierw u organisty Katedry Chrystusa Króla w Katowicach, Stanisława Kopernoka, a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, w klasie organów Henryka Klaji. Ukończył także Wydział Kompozycji i Teorii (dyplomy obu specjalności z wyróżnieniem w 1975 r.). W 1978 r. odbył kurs mistrzowski u prof. Flor Peetersa w Mechelen (Belgia) a w latach 1979-80 studiował w Paryżu, pod kierunkiem Andre Isoir’a i Michela’a Chapuis (organy) oraz Jean’a Saint-Arroman (muzykologia). Prowadzi ożywioną działalność artystyczną, naukową i pedagogiczną. Występował z koncertami w całej Europie oraz w USA, nagrywał dla Polskiego Radia (m.in. seria „Antologia Organów na Górnym Śląsku”, gdzie zarejestrował 90 organów regionu) i telewizji. Nagrał ponad 45 płyt CD, w tym siedem z sopranistką Elżbietą Grodzką-Łopuszyńską. Jest laureatem I nagród w konkursach improwizacji fortepianowej w Gdańsku i Nowej Rudzie oraz improwizacji organowej w Weimarze, a także wielu innych nagród, (m.in. nagrody „Orfeusza” XXXVIII Festiwalu „Warszawska Jesień”, nagrody im. Wojciecha Korfantego, im. Stanisława Ligonia, nagrody Arcybiskupa Katowickiego „Lux ex Silesia”, nagrody „Śląski Szmaragd” Biskupa Ewangelicko-Augsburskiego; odznaczony przez Papieża Jana Pawła II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”). Honorowy Ślązak Roku, Honorowy Obywatel Miasta Sejny i Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego. Autor wielu prac z zakresu historii organów na Śląsku, problematyki ochrony i konserwacji organów zabytkowych, a także projektant wielu instrumentów. Profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi klasę organów i kieruje Katedrą Organów i Muzyki Kościelnej. W latach 1996-2002 był Rektorem swej macierzystej uczelni. Od wielu lat jest też Archidiecezjalnym Wizytatorem Organów i Organistów. W 2004 roku założył pierwsze w Europie Środkowej Muzeum Organów.

(Biogram 2018)

Zwiń

GĘBSKI ANDRZEJ (PL) skrzypce

GĘBSKI ANDRZEJ (PL) skrzypce

prof. Andrzej Gębski – skrzypek-solista, kameralista; studia wiolinistyczne ukończył w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Mirosława Ławrynowicza uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem Wolfganga Marschnera oraz w zakresie kameralistyki u Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz i Andrzeja Wróbla. Jest laureatem Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Łodzi, Krakowie i Paryżu. Od roku 1997 jest członkiem Zespołu Kameralistów Polskich Camerata Vistula prowadzonego przez Andrzeja Wróbla, a od 2002 roku pierwszym skrzypkiem zespołu. Jako solista i kameralista Andrzej Gębski uczestniczył w licznych imprezach muzycznych, występując we wszystkich polskich filharmoniach i najważniejszych salach koncertowych. Artysta jest propagatorem muzyki polskiej, dokonał 54 prawykonań i nagrań archiwalnych dla PRiTV utworów skrzypcowych współczesnych kompozytorów polskich a także nagrał 16 płyt kompaktowych z muzyką polską (w tym 10 dla wydawnictwa „Acte Prealable”), które są premierami fonograficznymi. Od 1998 roku Andrzej Gębski zajmuje się również pracą dydaktyczną i od 2008 jest doktorem habilitowanym a od 2011 profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Od 2000 roku Andrzej Gębski prowadzi klasę skrzypiec w elitarnej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, a od 2002 r. orkiestrę smyczkową tejże szkoły, którą uformował pod nazwą „Warszawska Orkiestra Smyczkowa im. Zenona Brzewskiego”. Ponadto Andrzej Gębski prowadzi klasę skrzypiec podczas Międzynarodowych Kursów w Łańcucie, Akademii Smyczkowej w Goch (Niemcy), a także warsztaty muzyczne „Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci” skupiającego najzdolniejszą młodzież muzyczną kraju. Za osiągnięcia pedagogiczne i artystyczne był wielokrotnie nagradzany m.in.: Nagrodą Specjalną oraz Nagrodą I stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, trzykrotnie Nagrodą Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS”, oraz Medalem UMFC i Medalem Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego.

(Biogram 2014)

Zwiń

GĘBSKA MARTA (PL) skrzypce

GĘBSKA MARTA (PL) skrzypce

Marta Gębska urodziła się 9 maja 2002 r. w rodzinie muzyków. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku lat sześciu podczas Międzynarodowych Kursów Muzycznych
im. Z. Brzewskiego w Łańcucie w klasie profesor petersburskiego konserwatorium – Walentyny Jakubowskiej, u której niezmiennie, co roku, podczas łańcuckich kursów doskonali swoje umiejętności. W roku 2009 rozpoczęła naukę w POSM I st. im. E. Młynarskiego w klasie Alicji Wojakowskiej. Od 2013 r. Marta kształci się pod kierunkiem swojego ojca – Andrzeja Gębskiego. Marta Gębska jest laureatką m.in.: II miejsca w Konkursie – Oscar Rieding – Mistrz literatury Dziecięcej (2010); I miejsca w Konkursie „Duettino” (2011); Grand Prix Ogólnopolskich Przesłuchań klas Skrzypiec CEA (2013); I nagrody w Międzynarodowych Spotkaniach im. M. Ławrynowicza w Płocku (2013); I nagrody w 10. Konkursie Skrzypcowym Pamięci Aleksandry Januszajtis w Gdańsku (2013); I miejsca w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych CEA – wraz ze swoim Trio fortepianowym (2014); I miejsca w 2. Ogólnopolskim Festiwalu Skrzypcowym w Kielcach (2014); IV miejsca w 9. Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. St. Serwaczyńskiego w Lublinie (2014). Marta mimo młodego wieku może poszczycić się występami na koncertach m.in.: w salach: Filharmonii Narodowej, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Królewskiego Konserwatorium w Hadze (Holandia), Kastell Goch (Niemcy), Sali Balowej Zamku w Łańcucie, Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie, Pałacu w Radziejowicach, Filharmonii Rzeszowskiej, Audytorium Maximum UW. 1 lipca 2014 wystąpiła po raz pierwszy jako solistka z Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją maestro Tadeusza Wojciechowskiego. Marta Gębska jest ponadto laureatką Programu Stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” w roku 2015. Gra na współczesnych skrzypcach ( z 1997 r.) cenionego polskiego lutnika – Józefa Bartoszka.

(Biogram 2015)

Zwiń

GĘBSKI MATEUSZ (PL) wiolonczela

GĘBSKI MATEUSZ (PL) wiolonczela

Mateusz Gębski urodził się w 2006 r. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku lat sześciu. Obecnie jest uczniem trzeciej klasy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Emila Młynarskiego w Warszawie w klasie Pani Ewy Groblewskiej u której uczy się od początku nauki. Swoje umiejętności wiolonczelowe Mateusz pogłębiał podczas Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Łańcucie oraz podczas StreichAkademie in Goch (Niemcy) pod kierunkiem znamienitych profesorów: Stanisława Firleja i Gottharda Poppa. Mateusz Gębski jest laureatem pierwszych miejsc w:
Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych w Bydgoszczy w 2014
I Konkursie Instrumentalnym -„I pierwszak może być mistrzem” – Warszawa 2014
XII Konkursie Duetów „Duettino” – Warszawa 2014
I Ogólnopolskim Konkursie „Miniatura Wiolonczelowa” – Warszawa 2015
Mimo młodego wieku Mateusz Gębski miał zaszczyt grać w prestiżowych salach m.in.: Sali Balowej Zamku w Łańcucie, Studio PR „S 1” oraz KulturZentrum Kastell Goch (Niemcy).

(2016)

Zwiń

GIESEN MATTHIAS (DE & AT) organy

GIESEN MATTHIAS (DE & AT) organy

Organista Matthias Giesen jest absolwentem niemieckich Wyższych Szkol Muzycznych w Kolonii i w Stuttgarcie. W latach 1993-2001 studiował na wydziałach Muzyki Kościelnej i na wydziale Organów – u profesorów Clemensa Ganza, Johannesa Gefferta i Bernharda Haasa. Teorie Muzyki studiował w klasie profesorów Johannesa Schilda i Friedricha Jaeckera; pedagogikę muzyczną, a także prowadzenie orkiestr i chórów u prof. Henninga Frederichsa. Na Uniwersytecie Salzburskim w Austrii studiował również Muzykologię i Filozofię.
W roku 1999 swoja wiedzę teoretyczna pogłębiał na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu (Austria), gdzie ukończył studia podyplomowe w klasie teorii prof. Martina Eybla.

W roku 1998 Matthias Giesen został zwycięzcą I nagrody na konkursie organowym Orgelwettbewerb der Fachakademie Bayreuth w Niemczech. W roku 1999 objął stanowisko organisty Opactwa Augustianów w St. Florian (Austria), gdzie znajdują się słynne organy Antona Brucknera. W latach 2003-2017 Matthias Giesen piastował w St. Florian również funkcje Kapelmistrza Opactwa. Prowadził tamaże zespół chór klasztorny StiftsChor St.Florian, a obecnie nadal prowadzi chorałowy Schola Floriana i orkiestrę symfoniczną Altomonte-Orchester.
Matthias Giesen oddaje się także pracy akademickiej i pedagogicznej. Był zatrudniony na Musikhochschule Köln w Niemczech, na Universität Wien, a od roku 2003, do chwili obecnej jest wykładowcą teorii muzyki, kształcenia słuchu i analizy dzieła muzycznego na Musik-Universität Wien.
Oprócz nagrań radiowych i telewizyjnych artysta prowadzi regularna aktywność koncertową. Występował prawie we wszystkich krajach europejskich, a także w USA, Rosji, Izraelu, Meksyku, w północnej Afryce i w Australii.
We współpracy z wydawnictwem Lade powstały trzy płyty kompaktowe Matthiasa Giesena z muzyką XIX wieku nagrane na organach bazyliki w St. Florian i organach kościoła Familienkirche w Linzu. Matthias Giesen jest również autorem wielu publikacji i studiów nad muzyką organową i teorią muzyki (tematyka związana z Jean Guillou, Leos Janačkiem, Maxem Regerem, Arnoldem Schönbergiem). Matthais Giesen zapraszany był na sympozja organowe do Karlsruhe, Köln, Mainz, Linz, Salzburg, Amsterdamu, a także do wielu ośrodków szwajcarskich.
Od roku 2005 organista jest dyrektorem artystycznym i współorganizatorem festiwalu muzycznego Brucknerfest w Linzu, jak również organizatorem międzynarodowego konkursu organowego Anton-Bruckner-Orgelwettbewerb w Linzu i St. Florian. Od roku 2006 jest współorganizatorem Dni Brucknerowskich (BrucknerTage St. Florian) w St. Florian.

(Biogram 2013 & 2017)

Zwiń

GOŁASZEWSKA KRYSTYNA (PL) flet

GOŁASZEWSKA KRYSTYNA (PL) flet

Krystyna Gołaszewska ukończyła z wyróżnieniem Filię Warszawskiej Akademii Muzycznej w Białymstoku w klasie fletu Hanny Tawrel-Szablewskiej. Swoje umiejętności doskonaliła na wielu kursach muzycznych u prof. E. Gajewskiej, J. Mrozika, J. Korniejewa, A. Ode, J. Bourka. Uczestniczyła w licznych wykładach i seminariach prowadzonych przez prof. J.P. Rampala, J. Bakera, B. Goldberga, J. Balinta, P. Bernolda. Działalność koncertowa flecistki obejmuje występy solistyczne i kameralne w kraju jak i za granicą (Niemcy, Szwajcaria, Rosja, Węgry, Czechy, Słowacja, Korea Południowa). W roku 1990 została członkiem zespołu kameralnego „Senza Battuta”, z którym wielokrotnie występowała na estradzie Filharmonii Białostockiej, a także w innych miastach Podlasia, a także nagrała CD z muzyką Bizeta, Bozzy, Gershwina, Poulenca. Dokonała nagrań dla białostockiej rozgłośni Polskiego Radia i Telewizji Białystok. Współpracowała z biurem koncertowym Filharmonii Białostockiej oraz Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej (1994). Wspólnie z pianistką Barbarą Halską nagrała też CD z polską muzyką fletową (Szeligowski, Szałowski, Tansman, Kilar). Artystka zajmuje się także działanością pedagogiczną. Prowadziła zajęcia w ramach kursów muzycznych: Duszniki Zdrój (1999, 2000), Nowy Sącz (2001, 2002) oraz Letniego Kursu Interpretacji dla Toho Gauken College of Drama and Music w Warszawie (2006, 2009). W latach 2004-2005 została zaproszona na Keimyung University F. Chopin Academy of Music w Daegu w Korei Południowej gdzie prowadziła klasę fletu. Obecnie prowadzi klasę fletu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego, gdzie od 2006 roku pełni również funkcję kierownika Zakładu Instrumentów Dętych. Prowadzi również klasę fletu w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku.

(Biogram 2013 & 2017)

Zwiń

GOŁĘBIOWSKI MACIEJ (PL & AT) klarnet & saksonet & klarnet basowy & saksofon

GOŁĘBIOWSKI MACIEJ (PL & AT) klarnet & saksonet & klarnet basowy & saksofon

Maciej Gołębiowski studiował klarnet na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz na Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu (Austria). Finalista licznych konkursów, stypendysta prezydenta miasta Czestochowa, Junge Münchner Philharmonie w Monachium oraz International Festival junger Künstler w Bayreuth (Niemcy).
Lata 2005-2006 artysta poświęcił idei odtwarzania oryginalnych utworów Mozarta na klarnet basetowy, czego wynikiem był projekt „Klarnet basetowy – Mozart w oryginale”. W ramach tego projektu występował między innymi na otwarciu Wiedeńskiego Roku Mozarta „Spirit of Mozart 2006” jak i na na scenach filharmonii w Polsce (www.gmusicm.com)
Współpracował z „Ensemble Art Resonance” oraz „Ensemble Zeitfluss” – zespołami specjalizującymi się w muzyce współczesnej, gdzie urzeczywistnia swoją fascynację klarnetem basowym. Koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Grazu.
W roku 2002 zakłada „MusikBühne – Theater für Kinder”, jako multimedialne, pedagogiczno innowacyjne warsztaty dla dzieci i młodzieży. Współpraca ze szkołami i pedagogami w Austrii, Belgii i Polsce. W ramach tej działalności zakłada prywatną szkołę muzyczną „Musikschule für Blasinstrumente”ze specjalizacją na instrumenty dęte.
Muzyk jest również wziętym klarnecistą specjalizującym się w muzyce klezmerskiej i tradycyjnej muzyce wiedeńskiej – jest solistą grupy „Ensembles Klesmer Wien”, grupy „Wanderer” oraz „Das Viennart Ensemble” z Agnes Palmisano. Występował w produkcji „Ghetto” w reżyserii Joshuy Sobola na deskach Stadttheater w Klagenfurcie (Austria), jak również w następnej sztuce tegoż autora „Alma. A Show Biz am Ende” w Wiedniu w reżyserii Paulusa Mankera.

(2011 & Biogram 2016)

Zwiń

GORECKI LESZEK MATEUSZ (PL) organy

GORECKI LESZEK MATEUSZ (PL) organy

Leszek Gorecki, organista Katerdry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie jest absolwentem Sekcji Muzykologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w specjalności Muzyka Kościelna, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 2005 w klasie organów Marietty Kruzel-Sosnowskiej. W latach 2004 – 2006 odbył Podyplomowe Studia Teorii Muzyki w Akademii Muzycznej im. F. W latach 2001-2002 był Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze Pelplińskiej, a w latach 2001-2009 roku pełnił obowiązki kierownika artystycznego Mariackich Wieczorów Kameralnych w Kolegiacie w Koronowie. Prowadzi działalność koncertową. Rozwija również zainteresowania kompozycją. W maju 2000 r. uzyskał wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Kompozytorów „Musica Sacra”, a w Marcu 2002 otrzymał nagrodę w Wydziałowym Konkursie Kompozytorskim w Akademii Muzycznej w Warszawie. W lutym 2010 został odznaczony brązowym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, a w grudniu 2012 medalem „Milito pro Christo”.

(Biogram 2015)

Zwiń

GRIC DRAHOSLAV (CZ) organy

GRIC DRAHOSLAV (CZ) organy

Czeski organista Drahoslav Gric jest zwycięzcą I nagrody w konkursie w IV Konkursie Organowym im. Augusta G. Rittera w Magdeburgu w Niemczech (2008), a także laureatem II nagrody w Konkursie Organowym w Opavie w Czechach (2004) i II nagrody w Brnie, również w Czechach (2007). Drahoslav Gric pochodzi z małej miejscowości Šošůvka w Republice Czeskiej. Po ukończeniu szkoły muzycznej w Blansku wyjechał do Brna, gdzie studiował na Konserwatorium Muzycznym w klasie organów Zdenka Novacka. Dalsze studia organowe zaprowadziły artystę do Pragi, gdzie studiował u prof. Jaroslava Tumy. Równocześnie studiował w Berlinie w klasie organów Paolo Crivellaro. Drahosław Gric dodatkowo uzupełniał swoje umiejętności na kursach mistrzowskich pod kierunkiem wielu specjalistów takich jak na przykład Martin Sander, Lorenzo Ghielmi czy Harald Vogel i inni. Drahoslav Gric występuje jako organista-wirtuoz i kameralista w kościołach i salach koncertowych Europie (Czechy, Słowacja, Niemcy, Francja, Portugalia i Słowenia) i w Azji (Chiny). Występuje w ramach renomowanych festiwali w kraju ojczystym w Pradze i w Ołomuńcu. Współpracuje z czołowymi chórami i orkiestrami czeskimi takimi jak Praska Orkiestra Symfoniczna, Filharmonia w Brnie, Filharmonia im. Janáčka w Brnie. Obok kariery artystycznej organista zajmuje się także czynnie grą liturgiczną oraz działalnością pedagogiczną.

(Biogram 2015)

Zwiń

GRABOWSKI BOGUSŁAW (PL) organy

GRABOWSKI BOGUSŁAW (PL) organy

Organista, kompozytor, Profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku na której wykłada m. in. grę na organach, harmonię praktyczną, akompaniament liturgiczny, improwizację organową, a także budowę organów z akustyką muzyczną. Założyciel i wieloletni kierownik Katedry Muzyki Kościelnej Gdańskiej Akademii Muzycznej. Wykłada także na innych uczelniach o profilu teologicznym.
Jest specjalistą w dziedzinie projektowania, budowy i konserwacji organów. Współpracuje z wieloma firmami organmistrzowskimi w zakresie doradztwa i ekspertyz. Według autorskich projektów powstały m.in. instrument Katedry Muzyki Kościelnej (Akademii Muzycznej w Gdańsku), Instrument Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku.
Od 1985 Główny Organista Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku a wcześniej członek w komitetu budowy organów w tej świątyni. (Podczas odbioru technicznego instrumentu przewodniczący polskiej strony w ramach międzynarodowej komisji zatwierdzającej wykonanie instrumentu).
Animator życia muzycznego w Gdańsku i na Pomorzu, gdzie zorganizował ponad 1000 koncertów w ramach międzynarodowych festiwali i cykli koncertów (m.in. Mariackie Wieczory Organowe, Muzyka w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku).
Dyrektor odbywającego się rokrocznie w Gdańskiej Bazylice Mariackiej, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.
Koncertuje w Polsce niemal we wszystkich ważniejszych ośrodkach oraz w Niemczech, Anglii, Danii, Francji, Włoszech, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, USA, również na Ukrainie, Białorusi, Łotwie i w Rosji. Nagrał kilkanaście płyt m in. z muzyką organową /Polska Niemcy, USA/, a także z własnymi kompozycjami z udziałem chórów i orkiestry symfonicznej oraz improwizacjami.

(Biogram 2018)

Zwiń

GRZYBOWSKI ANDRZEJ (PL) akordeon

GRZYBOWSKI ANDRZEJ (PL) akordeon

Andrzej Grzybowski naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku siedmiu lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Ełku, pracując pod kierunkiem mgra Jerzego Ludwikowskiego, a następnie mgra Mirosława Jaroszuka. W latach 2003 – 2009 kontynuował edukację muzyczną w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia w Białymstoku, w klasie akordeonu mgra Jerzego Kozłowskiego. W roku 2015 ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. Klaudiusza Barana. W roku 2014 odbył stypendium w ramach programu „Erasmus” w Conservatorio Statale Di Musica „Luisa D’Annunzio” w Pescarze (Włochy), pracując pod kierunkiem Claudio Jacomucciego.
Jest laureatem wielu konkursów akordeonowych, zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Do jego najważniejszych osiągnięć można zaliczyć:
I miejsce w kategorii Fisarmonica Classica Senior, „Italia Award” oraz tytuł „Vincitore Assoluto” na Accordion Art Festival w Roseto Degli Abruzzi, Włochy (czerwiec 2014)
I miejsce w kategorii DOC., Pigini Prize oraz InMusica Events na DocMusiContest w Rieti, Włochy (maj 2014)
II miejsce w kategorii IV solistycznej w XV Gorlickich Konfrontacjach Muzycznych (kwiecień 2013)
II miejsce w kategorii IV solistycznej w XVII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych „Sanok 2012” (kwiecień 2012)
II miejsce (pierwszego nie przyznano) w kategorii zespołów kameralnych na VIII Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach (wrzesień 2014)
III miejsce w kategorii zespołów kameralnych w XV Gorlickich Konfrontacjach Muzycznych (kwiecień 2013)
II miejsce w kategorii zespołów kameralnych w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie, Litwa (kwiecień 2013)
I miejsce w kategorii zespołów kameralnych w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Città di Castelfidardo” w Castelfidardo, Włochy (październik 2008)
Uczestnicząc w kursach i warsztatach mistrzowskich, pracował z wybitnymi postaciami polskiej i światowej akordeonistyki, takimi jak Klaudiusz Baran, Jerzy Łukasiewicz, Rafał Grząka, Jerzy Kaszuba, Bogdan Dowlasz, Jurij Szyszkin, Aleksandr Dmitriew, Aleksandr Seliwanow, Claudio Jacomucci i wielu innych.
Koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą (Litwa, Niemcy, Włochy, Holandia).
Otrzymał prestiżowe stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, był również uhonorowany stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego, dwukrotnie stypendium Prezydenta Miasta Ełk, stypendium programu „Kapitał Ludzki”, dwukrotnie stypendium programu „Otwarta Filharmonia Agrafki Muzycznej” oraz był podopiecznym „Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci”.

(Biogram 2017)

Zwiń

GRZYBOWSKI KRZYSZTOF (PL & DE) klarnet

GRZYBOWSKI KRZYSZTOF (PL & DE) klarnet

Krzysztof Grzybowski ukończył studia mistrzowskie – jako pierwszy Polak w historii – w klasie legendy klarnetu prof. Sabine Meyer w Musikhochschule Lubeck w Niemiczech, gdzie otrzymał dyplom mistrzowski z wyróżnieniem. Aktualnie kontynuuje studia kameralne w Hochschule für Musik Karlsruhe w klasie prof. Wolfganga Meyera oraz Eduarda Brunnera.
Dał się poznać jako znakomity solista i kameralista. Jest regularnie zapraszany na prestiżowe festiwale w całej Europie takie jak np.: Kissinger Sommer, Appen classic Hamburg, ISA Wien Musikfestival. Jako solista występował miedzy innymi z: London Gala Orchestra, Polska Orkiestra Radiowa w Warszawie, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwoskiej, Harmonia Nobile Chamber Orchestra, Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Orkiestrą Filharmonii Zachodniopomorskiej w Szczecinie. Mimo swojego młodego wieku występuje z artystami najwyższej światowej klasy. Wśród nich można wymienić chociażby: Sabine Meyer, Wolfgang Meyer, Igor Levit, Michał Klauza, Danjulo Ishizaka, Andrei Ionita, Krzesimir Dębski, Bartłomiej Nizioł.
Jest pomysłodawcą i założycielem zespołu Amadeus Wind Ensemble, utworzonego z myślą o upamiętnieniu 225. rocznicy śmierci Wolfganga Amadeusa Mozarta, w którego skład wchodzą członkowie jednej z najlepszych orkiestr świata , London Symphony Orchestra, najwybitniejsi polscy instrumentaliści, soliści oraz członkowie najlepszych polskich orkiestr. Koncert inaugurujący działalności zespołu odbył się 4 grudnia 2016 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
Naukę gry na klarnecie rozpoczął w wieku 13 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. W Ełku pod kierunkiem Pana Marcina Łukawskiego. W latach 2007-2013 kontynuował swą edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Białymstoku w klasie prof. Beniamina Przeździęka.
Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku w klasie prof. Mirosława Pokrzywińskiego. Podczas studiów kształcił się również pod kierunkiem dr Wojciecha Dunaja.

(Biogram 2017)

Zwiń

GUSNAR PAWEŁ (PL) saksofon

GUSNAR PAWEŁ (PL) saksofon

Paweł Gusnar – saksofonista. Studiował w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatem I Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych i zdobywca wyróżnienia na Konkursie Zespołów Kameralnych. Łączy działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Koncertuje w kraju i zagranicą. Brał udział w licznych festiwalach, m.in.: Warszawskiej Jesieni, Laboratorium Muzyki Współczesnej, Sacrum-Profanum, Music & Film Festiwal, Festiwalu Muzycznym Unii Europejskiej, Wielkanocnym Festiwalu L.von Beethovena, Music Festival, HiSeoulFestival, La Folle Journée „L’Harmonie des Peuples”, Komeda Music Festiwal, a także Warsaw Summer Jazz Days, Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, Sopot Festival i wielu innych. Nagrywa dla BMG, ARMSmusic, CD Accord, DUX, Polskiego Radia, Pomaton EMI i dla TVP, TVN, POLSAT. Juror konkursów saksofonowych. Wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi.
http://www.gusnar.eu/

(Biogram 2010)

Zwiń

HAJDUKIEWICZ DARIUSZ (PL) organy

HAJDUKIEWICZ DARIUSZ (PL) organy

Organista Dariusz Hajdukiewicz – ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fr. Chopina w Warszawie w klasie Marii Terleckiej. W latach X.2002-XII.2004 zrealizował specjalistyczne Studia Podyplomowe w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego z zakresu muzyki dawnej. Wielokrotnie uczestniczył w międzynarodowych mistrzowskich kursach interpretacji u prof. Guy Bovet (Szwajcaria), prof. Herbert Wulf (Niemcy), prof. Ulrik Spang – Hanssen (Dania), prof. Józef Serafin i prof. Julian Gembalski oraz wykładach prowadzonych przez prof. Marka Dyżewskiego. Specjalizuje się w problematyce interpretacyjnej twórczości Dietricha Buxtehudego i kompozytorów XVII – wiecznej północnoniemieckiej szkoły organowej oraz w realizacji basso continuo, akompaniamentu do chorału gregoriańskiego oraz oprawy muzycznej Mszy św. rytu trydenckiego. Posiada wyjątkową umiejętność perfekcyjnej gry a vista. Koncertuje jako solista, kameralista i akompaniator w Polsce, Niemczech, Danii, na Wyspach Alandzkich, Białorusi, Litwie oraz w Rosji. Na swoich koncertach promuje również twórczość organową Mariana Sawy. Ma na swoim koncie prawykonania polskie i europejskie utworów Zbigniewa Popielskiego, Zbigniewa Nowackiego oraz Mariana Sawy. Wielokrotnie nagrywał dla Polskiego Radia Białystok i TVP Białystok. Jest twórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie, Międzynarodowych Wieczorów Muzycznych u Św. Alberta w Mońkach. Jest również Jurorem i kierownikiem artystycznym Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów im. Franciszka Karpińskiego w Białymstoku. Jest założycielem i kierownikiem artystycznym Orkiestry Instrumentów Historycznych Baroque Collegium Musicum i Zespołu Muzyki Dawnej Charbel Music Ensemble oraz współtworzy Zespół Musica Silvea Aureae. W 2012 roku Towarzystwo im. Mariana Sawy przyznało mu dyplom „Za szczególną promocję utworów organowych Mariana Sawy” oraz uhonorowało srebrnym medalem Towarzystwa. W swoim instrumentarium posiada Truhenorgel – 3 – głosowe mechaniczne organy skrzyniowe, wykonane na specjalne zamówienie przez Johannesa Kirchera z Heidelberg.

(Biogram 2018)

Zwiń

HARTL BETTINA (DE) bandoneon

HARTL BETTINA (DE) bandoneon

Bettina Hartl – kompozytorka, aranżerka i mulitinstrumentalistka. Gra na bandodeonie, gitarze, harfie celtyckiej, altówce i śpiewa. Urodzona w 1977 roku w Monachium (Bawaria), studiowała reżyserię dźwięku i grę na fortepianie na Universität der Künste (Uniwersytet Sztuk Pięknych) w Berlinie. Jest laureatką wielu nagród na międzynarodowych i krajowych konkursów muzycznych. W roku 2005 założyła zespół pod nazwą amortal, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki legendarnego twórcy tanga Astora Piazzolli. Ta inicjatywa zaowocowała w późniejszym czasie nagraniami CD we współpracy z Radiem Bawarskim (Bayerische Rundfunk). Zespół amortal koncertował w Niemczech i za granicą: między innymi w Filharmonii Monachijskiej, w Theatre Municipal w Luxemburgu, odbył także tournée po Japonii. Jako solistka Bettina Hartl występowała z takimi orkiestrami jak Helsingbørgs Symfoniorkester, Amadeus Kammerorchester Dortmund, Württembergisches Staatsorchester Stuttgart, Magdeburgische Philharmonie i Staatsorchester Braunschweig. W Berlinie i Magdeburgu wykonywała partię bandoneonu w tango-operze Astora Paizzolli p.t.: Maria de Buenos Aires. Podczas swoich koncertów artystka występuje między innymi z członkami filharmoników berlińskich. Jest zapraszana na tzw. Tangoshow w San Francisco (w teatrze Herbst), a także koncertuje podczas Latin American Cultural Week w Nowym Jorku. Od roku 2010 artystka komponuje utwory na fortepian, na zespoły kameralne i symfoniczne. W trakcie eksperymentów kompozytorskich w duchu improwizacji i fascynacji muzyką dawną, kompozytorka powołała do życia dwie formacje muzyczne: ensemble circa fünf i Les Seraphines. Obok tradycyjnych koncertów, Bettina Hartl organizuje wydarzenia muzyczne i koncertowe w nietypowych i nietuzinkowych zakątkach Berlina.
www.lesseraphines.de

(Biogram 2012)

Zwiń

HASELBERGER INGRID (AT) sopran

HASELBERGER INGRID (AT) sopran

Ingrid Haselberger urodziła się w Wiedniu. Studia wokalne ukończyła w Wyższej Szkole Muzycznej w swoim rodzinnym mieście w klasie śpiewu prof. Hildy Rössel-Majdan. Wśród profesorów, którzy wpłynęli na dalszy rozwój sopranistki warto wymienić także takie nazwiska jak Walter Berry, Julia Hamari, Paul Hamburger, Carol Byers czy Oskar Hillebrandt.

W trakcie swojej kariery wokalnej Ingrid Haselberger współpracowała z wieloma znaczącymi dyrygentami i zespołami austriackimi takimi jak: Klangforum Wien, Artis-Quartett, Soliści Filharmoników Wiedeńskich, a także z zespołem Les Menestrels, Pierrot Lunaire, Barock & Co. Z tymi formacjami muzycznymi występowała w takich salach koncertowych jak wiedeński Konzerthaus, sala wiedeńskiej Musikverein, w Brucknerhaus w Linzu, w Congress Innsbruck, a także w ważnych salach koncertowych czy świątyniach w Niemczech, we Francji, we Włoszech, w Luksemburgu, w Szwajcarii czy w Chinach.

Predyspozycje głosowe Ingrid Haselberger pozwalają jej poruszać się w muzyce od baroku do współczesności. W jej repertuarze koncertowym znajdują się dzieła barokowe: kantaty A. Vivaldiego, J.J. Fuxa, G.F. Händela, G.Ph. Telemanna, a także mniej znanych kompozytorów jak Reinhard Keiser czy Christoph Graupner – lecz przede wszystkim dominuje muzyka J.S. Bacha. Ingrid Haselberger znakomicie porusza się w repertuarze sakralnym wiedeńskiego klasycyzmu: jest regularnie zapraszana do wykonywania partii sopranu w licznych mszach Mozarta, Haydna czy Beethovena w tak ważnych centrach muzyki sakralnej Wiednia jak Katedra św. Stefana czy kościół Augustianów w Wiedniu. Śpiewaczka występuje też w kościołach ewangelickich w Wiedniu, a także ma na swoim koncie wykonania w kościele św. Tomasza w Lipsku.

Kolejną dziedziną aktywności artystycznej Ingrid Haselberger jest muzyka XX wieku i muzyka współczesna. Sopranistka wykonuje dzieła takich kompozytorów ubiegłego stulecia jak Viktor Ullmann, Ernst Krenek, Eric Zeisl, Egon Wellesz, a także występuje z programami dzieł współczesnych kompozytorów takich jak Akos Banlaky, Franz Schreyer, Thomas H. Schuler, Richard Dubugnon czy Christian Ofenbauer. Ma na swoim koncie wiele prawykonań operowych takich twórców jak Otto M. Zyrkan (opera „Der Kriminalkommissar“), Jury Everhartz (na deskach Wiener Jugendstiltheater). Prawykonywała też operę „Die schöne Wunde“ Georga Friedricha Haasa (w ramach festiwalu Bregenzer Festspiele), a także operę „Der Heinrich aus der Hölle“ Gernota Schedlbergera i Kristiny Tornquist.
Ingrid Haselberger jest również angażowana przez takie instytucje i organizacje jak Wiener Volksoper, lato operowe w Steinbruch St.Margarethen oraz przez Sirene-Operntheater w Wiedniu.

(Biogram 2018)

Zwiń

HOFFMANN KATALIN (HU & AT) skrzypce barokowe

HOFFMANN KATALIN (HU & AT) skrzypce barokowe

Skrzypaczka Katalin Hoffmann pochodzi z Györ (Węgry). Przyszła na świat się w rodzinie, w której muzyka obecna jest od pokoleń. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 7 lat w Szkole Muzycznej im. F. Liszta w Györ u prof. Judit Hevesi, wykładowczyni Akademii Muzycznej im. F. Liszta w Budapeszcie. Pedagog ta szybko rozpoznała talent uczennicy i w drodze wyjątku przyjęła ją do swojej klasy. Po ukończeniu liceum muzycznego Katalin Hoffmann kontynuowała naukę w Akademii Muzycznej w Budapeszcie także w klasie Judit Hevesi, która to skierowała ją dalej na studia muzyczne na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki w Wiedniu. Studia te ukończyła Hoffmann w klasie profesora Josefa Sivo (byłego koncertmistrz Filharmoników Wiedeńskich).
Juz podczas studiów skrzypaczka zaczęła kształcić się w kierunku wykonawstwa historycznego, pobierając początkowo lekcje u swojego męża Markusa Hoffmanna (koncertmistrza Concerto Köln). Już wkrótce zapraszana była do współpracy z wieloma zespołami europejskich takimi jak np. Collegium aurium, Aura Musicale, Pandolfi Consort, Kammerphilharmonie Lockenhaus, Haydn Akademie, Wiener Akademie czy właśnie Concerto Köln. Z tymi formacjami barokowymi odbyła liczne tournee po Europie i Azji, a także dokonała wielu nagrań CD.

Katalin Hoffmann jest również pedagogiem. Wykłada w Akademii Chrześcijańskiej „Mayflower”. Prowadzi także cykl koncertowy „Sonetti” w Wiedniu.

(Biogram 2018)

Zwiń

JAROCKA EMILIA (PL) skrzypce

JAROCKA EMILIA (PL) skrzypce

Emilia Jarocka naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat w PSM I st. im. I. Paderewskiego w Białymstoku pod kierunkiem prof. Andrzeja Boruszewskiego. Od września 2011 roku jest uczennicą OSM II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Gębskiego i Dariusza Smolarskiego. Laureatka wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in.: I nagrody w VIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philippa Telemanna w Poznaniu (2011), II nagrody w VIII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (2011), III nagrody w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie (2012), I nagrody w X Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Pamięci Aleksandry Januszajtis w Gdańsku (2013), Grand Prix dla zespołów kameralnych w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych I i II st. w Warszawie (2013), II miejsca w I Warszawskim Forum Muzyki Kameralnej w Warszawie (2014). Uczestniczyła w kursach w Łańcucie, Goch i Hinterzarten (Niemcy). Obecnie stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego, Fundacji Teresy Sahakian oraz KFnrD. Laureatka Programu Stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” w roku 2014.

(Biogram 2015)

Zwiń

KALICIŃSKI ZBIGNIEW (PL) waltornia

KALICIŃSKI ZBIGNIEW (PL) waltornia

Waltornista Zbiegniew Kaliciński jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku, klasie rogu prof. Ryszarda Watorowskiego. W roku 1987 został finalistą II Międzynarodowego konkursu waltornistów w Gdańsku. Od 1984 roku pracuje w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku jako I waltornista. Od 1997 roku rozpoczął współpracę z Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie oraz z Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku, z którą wielokrotnie koncertował jako solista. Od 2006 roku pracuje również jako I waltornista w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.
Jest członkiem cenionego w Polsce zespołu kameralnego Bałtyckiego Kwintetu Dętego, który w roku 2010 otrzymał nominację do nagrody Fryderyka za płytę Obrazki z Wystawy.

(Biogram 2012)

Zwiń

KITALA JAROSŁAW (PL & FR) baryton

KITALA JAROSŁAW (PL & FR) baryton

Jarosław Kitala – absolwent klasy śpiewu solowego Akademii Muzycznej w Katowicach; laureat prestiżowych konkursów wokalnych, m.in. Ady Sari w Nowym Sączu i Adama Didura w Bytomiu; ponadto finalista przesławnego konkursu w hiszpańskim Bilbao oraz elitarnego konkursu opery barokowej w Innsbrucku, w Austrii.
Prowadzi aktywną działalność artystyczną; śpiewa liczne koncerty o szerokim zakresie repertuarowym i stylistycznym: recitale kameralne, spektakle oraz koncerty operowe i oratoryjno-kantatowe. W programie posiada liczne partie solowe pozycji operowych i oratoryjnych; partie tytułowe i pierwszoplanowe m.in. w operach: „Alceste” J. B. Lully’ego, „Dido and Aeneas” H. Purcella, „Rinaldo”, „Giulio Cesare” G. F. Handla, „Il matrimonio segreto”, „L’italiana in Londra” D. Cimarosy, „Le nozze di Figaro”, „Cosi fan tutte” W. A. Mozarta, „Il barbiere di Siviglia”, „La cambiale di matrimonio” G. Rossiniego i inne, oraz w muzyce oratoryjnej, jak: „Rappresentazione di Anima et di Corpo” E. Cavalieriego, „Completorium”, „Litaniae De Providentia Divina” G.G. Gorczyckiego, „Juditha Triumphans” A. Vivaldiego, „Messiah”, „Jephte”, „Samson”, „Judas Maccabaeus” G. F. Handla, „Magnificat”, „Weihnachts-Oratorium”, „Johannes-Passion” J. S. Bacha, „Te Deum” M. A. Charpentiera, „Die Schöpfung”, „Jahreszeiten”, „Stabat Mater” J. Haydna, „Requiem”, „Krönungmesse”, „Vesperae solennes” W. A. Mozarta,  „IX Symfonia”, „Missa in C”  L. van Beethovena,  „Stabat Mater”,  „Petite Messe Solennelle” G. Rossiniego, „Christus”, „Via crucis” F. Liszta „Oratorio de Noël” C. Saint-Saensa, „Requiem”  G. Faure,”Stabat Mater” K. Szymanowskiego, „Magnificat” W. Kilara, „Beatus vir”,”III Symfonia Kopernikowska” H. M. Góreckiego, „Belshazzar’s Feast” W. Waltona i wiele innych.
Jako solista współpracował z wieloma uznanymi zespołami muzycznymi oraz ich wybitnymi kierownikami. Śpiewał m. in. z Zespołem Śpiewaków Camerata Silesia,
Irish Baroque Orchestra, Orkiestrą Kameralną Aukso, Orchestre Philharmonique de Strasbourg, Orchestre Symphonique de Mulhouse, Orchestre Mozart de Toulouse, Zespołami Filharmonii Śląskiej, Krakowskiej, Sudeckiej, Zabrzańskiej, Słupskiej, Toruńskiej, Zamojskiej, Zielonogórskiej, Jeleniogórskiej, N.O.S.P.R,
Zespołami Opery Śląskiej i Krakowskiej, Opery Nova w Bydgoszczy, Teatru La Monnaie w Brukseli, Opéra National du Rhin w Strasbourgu, Opéra National de Lorraine w Nancy, Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie, Teatru Muzycznego w Poznaniu i innymi.
Bierze udział w cenionych festiwalach muzycznych jak np. : Le Festival de Saint Maximin w Marsylii, Colmar fête le Printemps,  Festival international de Colmar, Fun and Classic w Nowym Sączu,  Festiwal im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju, Europejski Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy, Chopin i Jego Europa w Warszawie, i.t.d. czy Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, którego jest także współorganizatorem i działa jako dyrektor artystyczno-programowy.
W 2009 r. dokonał nagrania Completorium G. G. Gorczyckiego z udziałem  Chłopięcego Chóru Katedralnego Pueri Cantores Tarnovienses i Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej.
We wrześniu 2010 roku uczestniczył we współczesnym prawykonaniu oraz rejestracji   „Litaniae Lauretanae in F” Józefa Zeidlera wraz z zespołami Camerata Silesia i Accademia dell’Arcadia pod dyrekcją Anny Szostak.

(Biogram 2017)

Zwiń

KOCIUBAN WIKTOR (PL & CH) wiolonczela

KOCIUBAN WIKTOR (PL & CH) wiolonczela

22. letni wiolonczelista Wiktor Kociuban urodził się w roku 1988. Edukację muzyczną rozpoczął we wczesnym dzieciństwie, pod kierunkiem rodziców – muzyków. W wieku lat siedmiu został uczniem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem po 11 latach nauki (realizując materiał ostatnich dwóch klas w ciągu jednego roku). W latach szkolnych gry na wiolonczeli uczył się u prof. Zdzisława Łapińskiego (Akademia Muzyczna w Krakowie). W 2006r. rozpoczął studia w prestiżowej Musik-Akademie der Stadt Basel w Szwajcarii, w mistrzowskiej klasie wiolonczeli prof. Ivana Monighettiego. Jako drugi główny przedmiot studiów wybrał kompozycję (studia u prof. Rolanda Mosera). Obecnie jest także studentem klasy wiolonczeli barokowej Petra Skalka w słynnej Schola Cantorum Basiliensis.

Wiktor Kociuban jest laureatem pierwszych miejsc i nagród specjalnych w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach wiolonczelowych (m.in. w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. K. Wiłkomirskiego w Poznaniu, Konkursie Wykonawczym Utworów Witolda Lutosławskiego w Drozdowie, Międzynarodowym Festiwalu Wiolonczelowym w Koszycach – Słowacja, Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Liezen – Austria, Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców w Warszawie). Ostatnimi jego osiągnięciami są: zdobycie (w grudniu 2008r.) II miejsca oraz 6 nagród specjalnych w I Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. K. Pendereckiego w Krakowie, a także (w lutym br) zwycięstwo w konkursie na prestiżowe stypendium szwajcarskiej fundacji Yamaha.

Wiktor Kociuban był stypendystą m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”, Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich „Porozumienie bez barier”, Internationale Sommer-Akademie Wiedeń-Praga-Budapeszt i kilku szwajcarskich Fundacji. W swojej karierze artystycznej pracował z tak słynnymi autorytetami muzycznymi jak: K.Penderecki, Mischa Maisky, Anner Bylsma, Ivan Monighetti, David Geringas, Sofia Gubaidulina, Frangiz Ali-Zade, Roland Moser, B. Greenhouse, R. Latzko, T. Strahl czy K. Michalik. Występował w salach koncertowych wielu krajów Europy oraz w ramach takich festiwali jak: Schleswig-Holstein, Krakowska Wiosna Muzyczna, Altenburger Musikfestival. Koncertuje solo, z towarzyszeniem orkiestr, a także w trio z bratem i siostrą.
www.wiktorkociuban.info

(Biogram 2010)

Zwiń

KOVÁCS ROBERT (HU & AT) organy

KOVÁCS ROBERT (HU & AT) organy

Węgierski organista Robert Kovács urodził się na Węgrzech w Zalaegerszeg. Już w wieku lat 5 uczęszczał na lekcje fortepianu, a od 12 roku życia rozpoczął naukę na organach w klasie György Peskó. Ukończył Konserwatorium w Budapeszcie, gdzie studiował w klasie organów Endre Virágh. W roku 1994 wygrał I nagrodę na Festiwalu Organowym dla młodych organistów węgierskich. Swoją edukację kontynuował w Wiedniu na Uniwersytecie Muzycznym (Universität der Musik und darstellende Kunst Wien) na Wydziale Organów w klasach Hansa Haselböcka i Petera Planyavskiego oraz na Wydziale Muzyki Kościelnej. Studia ukończył z wyróżnieniem w roku 2002.

Robert Kovács jest laureatem wielu najważniejszych międzynarodowych konkursów improwizacji organowej. W roku 1998 zdobył II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Organowej im. Antona Heilera w Wiedniu. Jest laureatem I miejsca w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Organowej w holenderskim Haarlem w roku 2006 (we wcześniejszej edycji w roku 2004 był finalistą tego konkursu). Jest też laureatem I miejsca oraz nagrody publiczności w Schlägl (Austria) w roku 2008.

W latach 2001-2003 wykładał grę liturgiczną na organach dla Archidiecezji Wiedeńskiej. 2004-2006 był organistą tytularnym w bazylice opactwa OO. Augustianów w St. Florian (Austria) gdzie znajdują się pierwsze największe organy z wieku XVIII zwane „organami Antona Brucknera”. W latach 2009-2015 Robert Kovács był organistą tytularnym katedry w Eisenstadt (Austria), a także referentem do spraw muzyki kościelnej na diecezję Eisenstadt. Artysta jest założycielem zespołu wokalnego Wiener Choralschola w Wiedniu.

Działalność solistyczna wirtuoza obejmuje całą Europę a także Japonię, Izrael i USA. Robert Kovács występuje razem z orkiestrami austriackimi, jako partner Filharmoników Wiedeńskich, Symfoników Wiedeńskich, Orkiestry Symfonicznej Radia Austriackiego (RSO), Die Tonkünstler Niederösterreich, a także koncertuje z chórem wiedeńskim Wiener Singverein, Wiener Kammerchor oraz z Chórem im. Arnolda Schönberga. Jest partnerem wielu instrumentalistów i wokalistów, są to m.in. Otto Sauter (trąbka), Helmut Trawöger (flet), Othmar Müller (wiolonczela), Tünde Szabóki (sopran).

(Biogram 2018)

Zwiń

KOMLÓSSY GÁBOR (HU) trąbka

KOMLÓSSY GÁBOR (HU) trąbka

Gábor Komlóssy urodził się w roku 1979 w Budapeszcie (Węgry), gdzie rozpoczął swoją udukację muzyczną pod okiem takich profesorów jak: Gabriella Losonczi, Ede Inhoff, Eva Nagyivan. W latach 1993-1998 studiował na Konserwatorium Muzycznym im. Béli Bartóka w klasie Atilli Simona, a następnie w Akademii Muzycznej im. F. Liszta w klasie trąbki prof. Fridgyes Varasdy’ego uzyskując dyplom solistyczny i pedagogiczny w roku 2003. Gábor Komlóssy doskonalił swe umiejętności w Austrii, na studiach podyplomowych w wiedeńskiej Akademii Muzycznej (obecnie UMDW) w klasie trąbki Carole D. Reinhart, Leonharta Paula. Do jego pedagogów i mentorów należą tacy artyści jak: Tamas Velenczei, Gabor Tarkovi, Mark Gould, Bo Nilsson, Fred Mills, Max Sommerhalder, Niklas Eklund, Heinrich Bruckner, Markus Stockhausen and Reinhold Friedrich.

Gábor Komlóssy jest zwycięzcą wielu nagród w konkursach międzynarodowych. Otrzymał: złoty medal w kategorii „Excellent- á l’unanimité du Jury” w ramach Europejskiego Konkursu Gry na Trąbce w Luksemburgu, w roku 2001; nagrodę „Prix Européen d’Encouragement” przyznaną przez Pro Europa Cultural Foundation  w Strasburgu, w toku 2001; II nagrodę „ex aequo” w konkursie International Trumpet Guild (ITG) Conference Trumpet Solo Competition w Fort Worth w Texasie (USA) w roku 2003. Był dwukrotnym stypendystą nagrody im. Annie Fischer w roku 2007 i 2008.

Jako solista wykonywał dzieła Bacha i Haendla na trąbce piccolo i trąbce barokowej z topwarzyszeniem takich zespołów jak węgierskie Budapest String Orchestra, Budapest Baroque, Savaria Baroque, Sonatores Pannoniae, a także Rheinische Kantorei czy amerykańskie Yale Schola Cantorum

Gábor Komlóssy jest etatowym I trębaczem w orkiestrze kameralnej Weiner-Szász, od roku 1999. Współpracuje także z takimi orkiestrami jak Danubia Symphonic Orchestra, Orkiestra Festiwalowa St. Marghareten, a także z orkiestrą operową w Budapeszcie i z Budapest Festival Orchestra. Ponadto występuje także gościnnie jako członek znanego na Węgrzech Ewald Quintet czy też węgierskiego Hungarian Brass Quintet, z którymi koncertował na deskach węgierskiej Opery Narodowej. Ponadto zapraszany był do wzięcia udziałów w takich festiwalach jak Fehergyarmat Brass festival, czy Veszprem Festival a także tych organizowanych przez Węgierskie Radio.

W latach 2005-2013 był pedagogiem na Konserwatorium Muzycznym im. Béli Bartóka prowadząc zajęcia z zakresu praktyki wykonawczej poinformowanej historycznie, a także zajęcia z historii rozwoju trąbki od baroku do współczesności.

Artysta gra na trąbce naturalnej (barokowej), na trąbkach niemieckich transponujących, na kornecie (fr. cornet-a-pistons), a także na trąbce basowej.

(Biogram 2018)

Zwiń

KRUZEL-SOSNOWSKA MARIETTA (PL) organy

KRUZEL-SOSNOWSKA MARIETTA (PL) organy

Marietta Kruzel-Sosnowska – organistka, teoretyk, pedagog i popularyzator muzyki. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (organy u prof. Rączkowskiego, teoria muzyki u prof. Andrzeja Dobrowolskiego – oba dyplomy z wyróżnieniem) i wieloletni wykładowca klasy organów w tejże Uczelni na kierunku Muzyka Kościelna, oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prowadzi klasę organów w ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Spod jej ręki wyszło ponad 50 absolwentów – obecnie czołowych polskich organistów.
Ożywiona działalność koncertowa Marietty Kruzel – Sosnowskiej obejmuje recitale na wszystkich większych festiwalach organowych w Polsce, oraz za granicą (Austria, Belgia, Białoruś, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Rosja, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Włochy).
Artystka nagrała szereg audycji organowych dla Polskiego Radia. W dorobku ma liczne płyty CD (między innymi z muzyką Mariana Sawy- Organ Music II AP0068 nominowaną do nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyki”), oraz CD nagrane na zabytkowych organach w Leżajsku, Legnicy, Bielsku Białej i Rożyńsku Wielkim, jak również we Władysławowie, Czerwińsku, Ostrzeszowie, a także na XVII wiecznym pozytywie w Przecznie koło Torunia i Jeruzalu. Z córką Jolantą Sosnowską nagrała dla firmy Naxos wszystkie utwory na skrzypce i organy Mariana Sawy. Ze śpiewaczką Dorotą Całek nagrała utwory na sopran i organy polskich współczesnych kompozytorów dla Acte Prealable LUCTUS. Dokonała wielu prawykonań polskiej muzyki organowej.
Zajmowała się też popularyzacją muzyki w Estradzie Kameralnej Filharmonii Narodowej (poprowadziła około 6000 koncertów dla dzieci i młodzieży). Za swoją działalność została przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowana odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” i „ Gloria Artis’.
Zasiada w Jury konkursów organowych w Polsce. Jest prezesem Towarzystwa im. Mariana Sawy, które zajmuje się promocją twórczości tego kompozytora i wydawaniem jego utworów. Prowadzi także kursy interpretacji jego muzyki.

(Biogram 2017)

Zwiń

KUCHARKO JOANNA (PL & AT) organy

KUCHARKO JOANNA (PL & AT) organy

Joanna Kucharko (z d. Major) – absolwentka toruńskiej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w kl. fortepianu Marii Krzyżanowskiej. Po studiach muzykologicznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów Andrzeja Białko. Koncertowała na festiwalach w Polsce i za granicą.
Obecnie jest organistką w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wiedniu, członkiem Chóru Polonii Wiedeńskiej „Gaudete”, zespołu „Schola Resupina”, zajmującego się wykonawstwem chorału gregoriańskiego, jak również dyrygentką chóru dziecięcego „Małe Gaudete”.

(Biogram 2017)

Zwiń

KUCHARKO MICHAŁ (PL & AT) dyrygent & organy

KUCHARKO MICHAŁ (PL & AT) dyrygent & organy

Michał Kucharko – mąż Joanny i ojciec czwórki wspaniałych dzieci, a przy okazji …
dyrygent, organista, gregorianista. Studiował muzykologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i muzykę kościelną na Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu w klasie dyrygentury chóralnej prof. Erwina Ortnera, śpiewu solowego prof. Margit Klaushofer i chorału gregoriańskiego prof. Kees’a Pouderoijena. Za ukończone z wyróżnieniem studia otrzymał nagrodę uznania od Ministra Nauki i Rozwoju w Austrii. Od 2001 roku jest członkiem Arnold Schönberg Chor, gdzie pracuje jako asystent dyrygenta (koncerty z takimi dyrygentami jak Nikolaus Harnoncourt, Philippe Hereweghe, Claudio Abbado, Simon Rattle, Trevor Pinnock, Marc Minkovski i inni). Od 2003 roku jest również członkiem i jednym z dyrygentów zespołu „Wiener Choral Schola”, zajmującego się profesjonalnym wykonywaniem chorału gregoriańskiego. Zaangażowanie w chorał gregoriański doprowadziło do długoletniej współpracy z Nikolausem Harnoncourtem. Razem z nim, podczas koncertów w Musikverein w Wiedniu, w Japonii i Korei, Michał Kucharko występował jako solista i dyrygent Choral Schola des Arnold Schönberg Chores. W 2006 roku przyznano mu Erwin-Ortner-Preis, nagrodę wyróżniającą i promującą młodych dyrygentów chóralnych w Austrii, a w 2011 otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” od ministra kultury i dziedzictwa narodowego w Polsce.
Michał Kucharko jako dyrygent prowadzi kilka zespołów m.in. Chór i Orkiestrę Kaplicy Pałacu Schönbrunn, Wiener Chor Ensemble, Wiener Solistenchor. Regularnie współpracuje z profesjonalnymi zespołami zajmującymi się wykonawstwem muzyki dawnej. Ma na koncie wiele nagrań dla radia, telewizji i firm nagraniowych (ORF, ZDF, ARTE, DUX, SONY i in.).
Od 2012 roku Michał Kucharko jest referentem do spraw muzyki kościelnej w archidiecezji wiedeńskiej jak również od roku 2013 wykładowcą na Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu.
W 2004 roku rozpoczął współpracę z Chórem Polonii Wiedeńskiej Gaudete, wraz z ktorym z wielkim zaangażowaniem i powodzeniem propaguje przede wszystkim muzykę polską w Austrii i poza jej granicami.

(Biogram 2017)

Zwiń

KUDLICKI MAREK (PL & AT) organy

KUDLICKI MAREK (PL & AT) organy

Marek Kudlicki urodził się w Tomaszowie Lubelskim. Po ukończeniu Państwowego Liceum Muzycznego w Lubli­nie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Joachima Grubicha oraz dyrygentury prof. Krzysztofa Missony. Studia ukończył z wyróżnieniem. Brał udział w kursie mistrzowskim w Mechelen (Belgia), prowa­dzonym przez prof. Flor Peetersa, wybitnego konty­nuatora tradycji interpretatorskich dzieł organowych Cesara Francka. Dalsze studia odbywał w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, w kla­sie koncertowej prof. Hansa Haselböcka.
Marek Kudlicki jest laureatem I nagrody oraz nagrody specjalnej Ministerstwa Kultury i Sztuki na Ogólno­polskim Konkursie Organowym w Krakowie w roku 1973.
Koncertuje na całym świecie, występując w recita­lach oraz jako solista z różnymi orkiestrami. Jego trasy koncertowe prowadziły dotychczas do prawie wszystkich krajow Europy, wielokrotnie do Stanów Zjednoczonych i Kanady (39 tournees), Ameryki Po­łudniowej, Afryki Południowej, Australii, Nowej Ze­landii, Hong Kongu, Japonii, Korei Płdn., Singapuru, Malezji i Tajwanu.
Marek Kudlicki występował na znanych międzyna­rodowych festiwalach oraz w czołowych ośrodkach muzycznych (Sztokholm, Londyn, Wiedeń, Sydney,
Wellington, Nowy Jork, Minneapolis, Bogota, Buenos Aires i in.). Swoj kunszt wykonawczy prezentowal w tak renomowanych salach koncertowych jak Filhar­monia Krakowska, Sala Luis Angel Arango w Bogo­cie, Cleveland Museum of Art, Roy Thompson Hall w Toronto, Sejong Cultural Center w Seulu, National Concert Hall w Taipei i in.
Marek Kudlicki jest propagatorem polskiej muzyki organowej, stale włączając do programów swych re­citali i nagrań twórczość rodzimych kompozytorów. Prowadził wykłady na temat muzyki polskiej na róż­nych kontynentach. W 200 rocznice Konstytucji 3 Maja wystąpił z uroczystym recitalem w Grace Ca­thedral w San Francisco.
Dokonal nagrań radiowych m. in. dla Radio Hilver­sum, Radio New Zealand, Radio Suisse Romande, National Public Radio – U.S.A., South African Bro­adcasting Corporation oraz nagrań telewizyjnych. Posiada na swym koncie liczne nagrania płytowe do­konane w Polsce i Niemczech. Pełnił funkcję jurora w konkursach organowych.
Repertuar Marka Kudlickiego jest szeroki. Obejmuje on dzieła wszystkich epok, w tym dawną, romantycz­ną i współczesną polską muzykę organową. Oprócz dzieł solowych ma w swym repertuarze liczne, rzadko grywane utwory na organy i orkiestrę. Wykonywał je z różnymi orkiestrami na całym świecie.
Od wielu lat łączy występy jako organista-wirtuoz z działalnością dyrygencką.

(Biogram 2009)

Zwiń

KULKA KONSTANTY ANDRZEJ (PL) skrzypce

KULKA KONSTANTY ANDRZEJ (PL) skrzypce

Konstanty Andrzej Kulka jest jednym z najwybitniejszych polskich artystów-muzyków. Urodził się 5 marca 1947 roku w Gdańsku. Jest wychowankiem prof. Stefana Hermana, u którego mając osiem lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach i który w 1971 roku w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej podpisał mu dyplom z wyróżnieniem.
W 1964 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego w Genui (dyplom z odznaczeniem specjalnym). W 1966 roku otrzymał I nagrodę Międzynarodowego Konkursu ARD (Radia Niemieckiego) w Monachium, która okazała się momentem przełomowym w jego życiorysie artystycznym. Konstanty Andrzej Kulka od 40 lat gości na największych i najbardziej znaczących estradach, w filharmoniach, domach muzyki, radiofoniach i na festiwalach obu półkul. Występuje z najznakomitszymi orkiestrami (m.in. Berliner Philharmoniker, Concertgebouw Amsterdam, Chicago Symphony, London Symphony, English Chamber) i dyrygentami, uprawia muzykę kameralną, wykonuje recitale. Przez wiele lat grał w Kwartecie Polskiego Radia ze Stefanem Kamasą, Romanem Jabłońskim i Jerzym Marchwińskim. Szczególnie wysoką markę zdobyła w opinii krytyki jego współpraca z Krzysztofem Pendereckim. Od 1984 roku nieprzerwanie współpracuje z Filharmonią Narodową w Warszawie, z którą w 1971 roku odbył najdłuższą dotąd podróż artystyczną. W repertuarze skrzypka znajdują się dzieła wszystkich epok: od A. Vivaldiego po W. Lutosławskiego i K. Pendereckiego. Artysta dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Za nagranie płytowe dwóch koncertów skrzypcowych Karola Szymanowskiego dla Wytwórni EMI otrzymał Grand Prix du Disque, a za nagranie wszystkich utworów skrzypcowych tego kompozytora nagrodę specjalną Polskiego Radia. Jest laureatem wielu innych nagród i wyróżnień, m.in. Ministerstwa Kultury oraz Spraw Zagranicznych za zasługi w promowaniu kultury polskiej. Zasiada w jury prestiżowych konkursow skrzypcowych takich jak np. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Od 1994 roku Konstanty Andrzej Kulka rozszerzył swoje zainteresowania o pracę pedagogiczną, jest profesorem i kierownikiem Katedry Instrumentów Smyczkowych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (dawnej Akademii Muzycznej).

(Biogram 2014)

Zwiń

KURSCH RIKKE (DK) organy

KURSCH RIKKE (DK) organy

Pochodząca z Danii Rikke Møller Kursch jest organistką i dyrygentem chóralnym. Urodzona w roku 1963 w Odense ukonczyla studia magisterskie na konserwatorium muzycznym „Det jyske musikkonservatorium” w Århus w roku 1990 – w klasie kompozyzji i organow profesorów Frode Steengaarda, Johna Frandsena i Sørena Bircha. Studia podyplomowe odbyła w Szwecji, na uczeni „Musikhögskolan Gøteborg”, w klasie dyrygentury choralnej prof. Gunnara Erikssona; studiowała także na „Jysk Musikkonservatorium” w klasie Jima Dausa Hjernøe. W latach 1995-2015 była organistką, dyrektora d/s muzycznych, dyrygentem chóralnym, a także organizatorem zycia muzycznego w Kościele Matki Bożej w Aalborgu (Vor Frue Kirke). W tym okresie dokonała nagrań dwu płyt CD z muzyką choralną (2004 i 2009), a także poprowadziła od pulpitu wiele koncertów, wykonując między innymi takie dziela wokalno-instrumentalne jak Oratorium „Bożonarodzeniowe” J.S. Bacha, czy Oratorium „Mesjasz” G.F. Haendla. Jej działalność koncertowa jako organistki i chormistrzyni obejmuje Skandynawię, Polskę i USA. Od roku 2015 Rikke M. Kursch jest organistką i dyrektorem d/s muzycznych w kościele ewangelickim w Skagen (Dania). Jest też członkiem zarządu najwiekszego muzycznego festiwalu w Skandynawii – „Vendsyssel Festival”.

(Biogram 2010)

Zwiń